Beyin Cerrahı

Türkiye’nin en iyi Beyin Cerrahları ?
Güzel soru tabii ki. Ama nasıl bir cevap beklediğinize göre sorunun zorluğu değişiyor. Açacak olursak, Türkiye kelimesi doğru seçim mi? Genellikle Türkiye’nin neredeyse tüm 1. sınıf özel hastanelerinin doktorlarını Ankara’dan bulduklarını göz önüne alırsak, “Ankara’nın en iyi beyin cerrahları? “ diye de sorabilirsiniz aynı soruyu. Ya da Seul’den Berlin”e kadar olan coğrafyada Türk Cerrahlarından daha iyisi olmadığını göz önüne alırsak aynı soru “Doğu Avrupa’nın en iyi beyin cerrahları?”, “Ortadoğu’nun en iyi beyin cerrahları?”, “İslam dünyasının en iyi beyin cerrahları?” diye de sorulabilirdi. Veya üniversite sınavında en yüksek puanla girilen üniversitenin Hacettepe Tıp Fakültesi olduğunu göz önüne alarak “Hacettepe mezunu en iyi beyin cerrahları?” gibi bir soru da sorulabilir.

Bunun ötesinde neye göre en iyi? Yani hangi kriterleri esas alıyorsunuz? Yukarıda de belirttiğim gibi cerrahın mezun olduğu üniversiteyi mi, beyin cerrahi uzmanlık eğitimini aldığı hastaneyi mi yoksa halen çalıştığı hastane(ler)i mi? Cerrahın mezun olduğu ve beyin cerrahi uzmanlık eğitimini aldığı şehri mi yoksa halen çalıştığı şehri mi? Sahip olduğu yardımcı doçent, doçent, profesör gibi akademik unvanlarını mı? Yaşını mı, yani tecrübeli olacak kadar yaşlı ama ameliyat yapabilecek kadar genç olmasını mı? Unutmamak gerekir ki tecrübe ancak uzun yıllar içinde edinilebiliyor. Cerrahın sizi ameliyat edebileceği hastane alternatiflerinin çokluğu da sizin için önemli bir unsur mu? Yine hatırlatmak isterim ki ameliyat bedelinizin çoğunu hastanenin lüks derecesi belirliyor.

Demek ki, en iyi beyin cerrahı: Tecrübeli ama dinamik, bir üniversitede eğitim görmüş ve ardından yine bir üniversitede hocalık yapmış, profesör ünvanına sahip, birkaç hastanede birden ameliyat yapma seçeneği sunabilen, tercihen de Hacettepe mezunu bir cerrah olmalı.