Korse

Korse, kişinin vücuduna dışarıdan uygulanan ve belli bir şekli olan bir çeşit kılıf. Bu korse modelleri kimi zaman içinde metal çubuklar barındırabiliyor, veya sert plastikten yapılıp vücuda belli bir şekil vermeye çalışıyor. Kimi zaman da sadece vücudu saran ama hareket etmesini önleyen bir yapıda olabiliyor. Korse modelleri olarak Dik Durma Korsesi, Sırt Korsesi, Kamburluk Korsesi, Bel Korsesi, Boyun Korsesi farklı modelleri sayabiliriz. Korse kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bunların daime doktorlarca önerilen sürelerle kullanılması; yani ne daha fazla, ne de daha az…

DİK DURMA KORSESİ:

Dik durma korsesi, adından da anlaşılabileceği gibi, dik durma sorunu olan gençlerde, kifoz yani kamburluk sorunu olan hastalarda kullanılan bir korse türüdür. Bunlar kişinin sırt kısmına takılan, içinde metal çubuklar bulunan, leğen kemiğine kadar uzanan ve sabitleyici kuşakları koltuk altlarından geçen, yani omuzları geriye doğru çeken korselerdir. Kullanımının doktor tarafından önerildiği sürelere uygun olması zorunludur.

SIRT KORSESİ:

Sırt korsesi, adından da anlaşılabileceği gibi, sırta takılan ve hastanın sırtını öne arkaya bükmesine izin vermeyen bir korse türüdür. Bunlar kişinin sırt kısmına takılan, içinde metal çubuklar bulunan, leğen kemiğine kadar uzanan ve sabitleyici kuşakları koltuk altlarından geçen, yani omuzları geriye doğru çeken korselerdir. Omurga kırıklarında veya bazı ameliyatlardan sonra kullanılmaları gerekebilmektedir. Kullanımının doktor tarafından önerildiği sürelere uygun olması zorunludur.

KAMBURLUK KORSESİ:

Dik durma korsesi, adından da anlaşılabileceği gibi, dik durma sorunu olan gençlerde, kifoz yani kamburluk sorunu olan hastalarda kullanılan bir korse türüdür. Dik durma korsesi de denir. Bunlar kişinin sırt kısmına takılan, içinde metal çubuklar bulunan, leğen kemiğine kadar uzanan ve sabitleyici kuşakları koltuk altlarından geçen, yani omuzları geriye doğru çeken korselerdir. Kullanımının doktor tarafından önerildiği sürelere uygun olması zorunludur.

BEL KORSESİ:

Bunlar kişinin beline takılan korselerdir. Kimi zaman bel ağrılarında kısa süreli kullanılan, sadece beli sarmaya yaran bir korse şeklindedirler. Kimi zaman da içinde metal çubuklar bulunan, üstte kaburgalardan ve altta leğen kemiğinden destek alarak, hastanın belini sağa-sola veya öne-arkaya eğmesini önlerler. Bu tip bel korseleri genellikle bazı bel ameliyatlarından sonra tercih edilirler. Kullanımının doktor tarafından önerildiği sürelere uygun olması zorunludur.

BOYUN KORSESİ:

Boyun korsesi, hastanın boynuna takılan korse tipidir. Bunların bazıları sadece boynu saran bir süngerden ibaret olup, basit boyun ağrılarında boynu bir bakıma dinlendirmek için tercih edilir. Bazıları ise daha sert malzemeden yapılı; arkada ense ve sırta dayanan, önde ise göğüs kemiğine dayanıp, çeneyi de içine alan korselerdir ve hastanın başını ne öne-arkaya, ne de sağa-sola yani hiçbir yere döndürmesini engellerler. Bu tip korseler genellikle platin yerleştirilen boyun ameliyatlarından sonra tercih edilirler ve kullanımlarının doktor tarafından önerildiği sürelere uygun olması zorunludur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir