Parkinson Tedavisi

Parkinson, genellikle Nöroloji uzmanlarının yazdığı ilaçlarla bir dereceye kadar ve bir süre tedavi edilebilmekte; daha doğru bir tabirle hastanın hareket bozukluğu bulguları hafifletilip, yaşam kalitesi arttırılabilmektedir. Yani hasta yeniden rahatça konuşup derdini anlatabilir, düzgün bir şekilde yürüyebilir ve işini gücünü yapabilir hale getirilebilmektedir. Ancak kimi şanssız hastalarda bir süre sonra, ilaçlar etkisini kaybedebilmekte ya da hastalık iyice ilerleyebilmektedir.

İşte bu hastalarda, beynin doğru çalışmayan ve derinlerde bulunan bölgelerine çok özel ve yüksek teknoloji ürünü sistemlerle ve ameliyatla yerleştirilen elektrodların, hastanın cilt altına yine ameliyatla yerleştirilen bir pile bağlanması yolu ile beyin cerrahlarınca ameliyatla tedavi edilebilmektedirler, hatta bu yolla beynin doğru çalışmayan bölgelerine verilen elektrik akımları yardımı ile kişinin şikayetlerinin tümüyle düzeltilebilmesi bile söz konusu olabilmektedir.

2 yorum

 1. Zübeyde BOSTAN
  3 Mayıs 2017 at 17:48

  sayın hocam, babam 82 yaşında 10 yıldır yatağa bağımlı alzaymır ve parkinson hastası babamın tedavi edilme durumu varmı bu konuda bizi bilgilendirirseniz sevinirim
  Ameliyat riski nedir. bu ameliyat nerede yapılıyor ve bu yaştaki hasta bu ameliyatı kaldırabilir mi

  Yanıtla
  • Efendim söz konusu ameliyat her yaşta yapılabilir ama babanıza böyle bir ameliyat yapılmasına gerek var mı ve bu ameliyattan yarar görür mü karar verebilmek için kendisini detaylı şekilde değerlendirmek gerekir. Yatağa bağımlı olduğunu söylüyorsunuz, yani tamamen bilinci kapalı ise mesela; kendisine yardımcı olma şansımız yoktur gibi… Bol şanslar.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir