KOMA

Uyanın!

Kötü Haber: Bazı kafa travmalarının, beyin hastalıklarının ardından uzun sürelerle yoğun bakımda kalan kimi hastalarımız ‘koma’ tablosundan çıkamıyorlar. Halk arasında ‘Bitkisel Hayat’ denen bu durumda hasta gözleri açık olarak öylece yatıyor. Gözlerini oynatamıyor, gözlerini bile kırpamıyor, hiçbir yerini oynatamıyor, söylenenleri duymuyor, bir inilti bile çıkaramıyor. Çevresindekilerin yüreğini parçalayan bu durum aylarca, yıllarca sürüyor ama hiç bir değişiklik, en ufak bir düzelme olmuyor.

İyi Haber: Son yıllarda biri Amerika’da, biri Japonya’da yaşayan iki cerrah bu hastaları ameliyat ederek; en az yarısının uyanmasını sağlayabiliyorlar. Yataktan kalkamasa da hasta söylenenlere cevap verebiliyor, yani konuşabiliyor; saçlarını düzeltebiliyor, yemeğini yiyebiliyor, eşine “Seni seviyorum” diyebiliyor. Bu gelişmenin hastanın yakınlarına ve tabii kendisine verdiği mutluluğu bizim anlamamıza imkan yok tabii ki.

Daha da İyi Bir Haber: Artık bunu ülkemizde de yapabiliyoruz. Hastanın beyninin belli bölgelerine incecik teller yerleştiriyor, sırtına takılan bir pil aracılığı ile de uygun elektriksel uyarılar veriyoruz. Belki pahalı bir yöntem ve sosyal güvenlik kurumları tarafından karşılanmıyor ama para zaten kötü günler için kazanılmıyor mu?

 

 

4 yorum

 1. Merhaba, ben bu emaili Amerikadan atiyorum. Kiz arkadasim 10 gun once kalp spazmi gecirdi ve beyni 10-15 dk arasi oksijensiz kaldi. Su anda kendisi komada. Bunun herhangi bir cerrahi tedavisi var midir?
  Bilgi verirseniz sevinirim
  Tesekkurler
  Umit

  Yanıtla
  • Efendim mailinizi neden bu kadar geç gördüm bilemiyorum ama kız arkadaşınız hala hayatta ve fakat komada ise, kendisini uyandırmak için bir şeyler yapılabilir. Saygılar.

   Yanıtla
  • Efendim dilerseniz bu konuda direkt olarak sekreterimden telefonla detaylı bilgi alabilirsiniz, ismi Bilge hanım, telefonu ise 532.1698838, 312.4270190, 542.2334857… Saygılar

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir