HİDROSEFALİ

temp_slide

Ailenizin Doktoru

Hidrosefali nedir dersek, bu beyin içindeki suyun artması anlamına geliyor. Bu rahatsızlık daha çok çocuklarda ortaya çıktığı gibi, yetişkin yaştaki insanlarda, hatta yaşlılarda da görülebiliyor. Hidrosefali tedavisinde, beyinde biriken fazla suyun bir başka bir vücut boşluğuna, genellikle karna boşaltılması yöntemi tercih ediliyor. Bu iş, hastanın beynine takılan ince bir borucuğun, cilt altından açılan bir tünelle karna yerleştirilmesi, yani şant ameliyatı ile başarılıyor. Böylece henüz gelişme çağında olan bebeğin beyninin zarar görmesi engellenebildiği gibi, benzer hastalığın ortaya çıktığı yaşlı insanın da zihinsel yeteneklerini kaybetmesi önleniyor. Söz konusu şantların etkili şekilde çalışıp, ayarları vücut dışından yapılabilenleri bir miktar pahalı olmakla birlikte, bunların kullanıldığı hastalarda daha iyi sonuçlar alıyoruz ve bir süre sonra etkisi olmadığı ortaya çıkan şantın çıkarılıp yerine yenisinin takılması da gerekmiyor.

Kişisel yaşantım ile meslek hayatım arasında ilginç bir ilişki, bir paralellik var. Şöyle ki kızım doğduğunda ben çocukları ameliyat eden, onlara şant ameliyatı yapan bir beyin, sinir ve omurga cerrahı oldum. Onların gözyaşlarını dindirmek amacı ile… Yaşım ilerleyip ağrılı günler başladığında, bu sefer yaşlanan insanların ağrıya yol açan omurga sorunlarını ön plana almaya başladım… Aile büyüklerim iyice yaşlandığında ise, ne olacak kaygıları beni Alzheimer hastalığı için cerrahi tedavilerin peşine düşürdü. Zaten meslek hayatımın neredeyse tümünü bölüm başkanı olarak geçirdiğim için yetiştirdiğim cerrahlara her tür ameliyatı göstermem-öğretmem gerektiği için de çok geniş bir yelpazede ameliyatlar yapmayı hedef edinmiştim. Şimdi de bunun yararını hem ben, hem de hastalarım görüyor.

 

 

6 comments

 1. Hocam üç yaşında kızım var hidrosefali hastası dendi sant onermediler su an şantsız yuruyebiliyor konuşabiliyor sizce iyileşme olasılığı var midir yada ilerdeki durumu sizce nasıl devam edebilir şimdiden tesekurler

  Reply
  • Efendim niye şant önermediler, nerede ve kim gördü hastanızı bunları bilemiyorum tabii ki ama hak veririniz ki kızınızın durumunu görmeden sağlıklı bir yorum yapamam. Saygılarımla.

   Reply
   • Hocam dogdugu gunlerdebu teşhis koyuldu ve bi unverstede doçent doktor tarafından takip altında ne ni tedavi ne ni operasyon onermediler kesinlikle ama kiziminda durumunda ni deysklikte yok herşey yolunda fiziksel ve zihinsel olarak

    Reply
 2. Sayın Hocam ben Hidrosefali ve buna dayalı olarak epilepsi ve şizofren rahatsızlığı geöiriyorum. Benim beynimin sol tarafına şant takıldı 3 yıl oldu şimdi şant çalışmıyor ve çalışma iş hayatıma düzgün devam edemiyorum.
  Bu konuda bir çok doktoruma gittim ama hiç biri bana yardımcı olmadı. Şimdi çaresizlik içindeyim. Bana yardımcı olabilir misiniz

  Reply
  • Efendim, eminim gittiğiniz cerrahlardan en az biri size şantınızı değiştirmeyi önermiştir. Bence onların önerilerini ciddiye alın. Saygılarımla.

   Reply

Soru veya Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir