Beyin Omurilik Sıvısı

Kafatasının içerisinde, beynin içinde yüzmekte olduğu sıvıya, beyin omurilik sıvısı denir. Beynin kendisinin içindeki bazı boşluklar da bu sıvıyla doludur. Bu sıvının beynin ağırlığını hissetmemizi önlemesi yanı sıra, beyni koruyucu ve temizleyici etkisi de vardır. Doktorlar arasında bu sıvıya kısaca BOS adı verilmektedir. Bu sıvı, bazı ameliyatlardan ya da yaralanmalardan sonra bir yolunu bulup dışarı sızmaya başladığında, beyin zarının mikrop kapıp menenjit olma tehlikesi nedeni ile hastanın bir an önce ameliyat edilmesi yolu ile bu sızıntının durdurulması gerektirebilmektedir.

Yine hidrosefali hastalarında ise bu sefer söz konusu sıvının fazla olması da sorun yaratıp bu sıvının hastanın beynine takılan bir şant cihazı yardımı ile boşaltılması amacıyla yine ameliyat gerekebilmektedir. Bunama hastalarının bir kısmında da yine bu sıvının şant cihazı ile boşaltılması ameliyatı ile hastanın unutkanlığının geriye döndürülmesi, yürüyüşünün düzeltilmesi ve hatta idrar kaçırmasının önlenmesi bile  mümkün olabilmektedir.

4 yorum

 1. iyi günler. annem 67 yaşında. 2009 da ankara gazi üniversitesi hastanesinde gama knife ışın tedavisi oldu. fakat yaklaşık iki ay sonra acile kaldırdık.2010 yılında şant takıldı ve akabinde beyindeki kistin bir kısmını aldılar. şimdi tekrar aynı belirtileri gösteriyor. baş dönmesi, miğde bulantısı, dengesizlik, yürümede geri geri gitme, görmede bulanıklık veya cisimlerin uçması gibi görme, saçmalama vb.. ankara da bir doktor 3 boyutlu mr çektirdi damarlara baktı ve VERTEBRAL ARTER BAZİLER ve HİDROSEFALİ ameliyatı olması gerekiyor dedi. 27 ekim 2016 perşembe ye ameliyat günü verdi. ne yapmamız gerekir. izmir de muayehaneniz varsa en yakın zamanda görüşebilir miyiz?

  Yanıtla
  • Efendim, maalesef ben Ankara’dayım, hastanızın tüm tetkiklerini görmeden de bir şey söyleyemem. Ama dilerseniz sekreterimle iletişime geçebilirsiniz: Bilge hanım, 532.1698838, 542.2334857, 312.4270190… Saygılar

   Yanıtla
 2. slm

  benim yaklaşık 14-15 yıldır kuyruk sokumunda suyu geliyor 2002 yılında doktorlar gittim yok basur dediler yok makat memesi arızalı dedilir balon tedavisi oldum sonra kıl dönmesi çıktı 2002 yılında onun ameliyatı oldum ama bir türlü suyun nerden geldiğini öğrenemedik en çok büyük abdest geldiğinde nerdeyse diz kapaklarımıa kadar su geliyor syuyu temiz berrak ama denizden çıkarsın üstünde tuz lekesi gibi kalır aynen o şekilde leke kalıyor kıyafettlerimde sonra 2012 yılında medina park hastenesinde beyin cerrahlarla konuştum bana bos dediler sonra yaklaşık mavi mürekkepten bahsedip onu uygulayacağız dediler ama bir türlü o mürekkep gelmedi dan sonra bıraktım işlerim yoğunluğundan doluyı bana söyle bir tedavi ediceklerini söylediler o bölgeyi baktıktan sonra mürekkep nerde sızıyorsa oraya yapıştırıcı sıkıcağız dediler ondan sora tekrar bakıcağız sızma varmı diye bana bu konuda yardıncı olursanız sevinirim piskolijim iyice bozuldu düşünsenize 15 yıldır arkam ıslanıyor ve gömlek içime sokumuyorum hep dışarıda bıkarakıyor artık çocuklarım bile dalga geçmeye başladı a altına işimiz diye

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir