Hidrosefali Nedir

Hidrosefali nedir dersek, bu beyin içindeki suyun artması anlamına geliyor. Bu rahatsızlık daha çok çocuklarda ortaya çıktığı gibi, yetişkin yaştaki insanlarda, hatta yaşlılarda da görülebiliyor. Hidrosefali tedavisinde, beyinde biriken fazla suyun bir başka bir vücut boşluğuna, genellikle karna boşaltılması yöntemi tercih ediliyor. Bu iş, hastanın beynine takılan ince bir borucuğun, cilt altından açılan bir tünelle karna yerleştirilmesi, yani şant ameliyatı ile başarılıyor. Böylece henüz gelişme çağında olan bebeğin beyninin zarar görmesi engellenebildiği gibi, benzer hastalığın ortaya çıktığı yaşlı insanın da zihinsel yeteneklerini kaybetmesi önleniyor. Söz konusu şantların etkili şekilde çalışıp, ayarları vücut dışından yapılabilenleri bir miktar pahalı olmakla birlikte, bunların kullanıldığı hastalarda daha iyi sonuçlar alıyoruz ve bir süre sonra etkisi olmadığı ortaya çıkan şantın çıkarılıp yerine yenisinin takılması da gerekmiyor.

Kişisel yaşantım ile meslek hayatım arasında ilginç bir ilişki, bir paralellik var. Şöyle ki kızım doğduğunda ben çocukları ameliyat eden, onlara şant ameliyatı yapan bir beyin, sinir ve omurga cerrahı oldum. Onların gözyaşlarını dindirmek amacı ile… Yaşım ilerleyip ağrılı günler başladığında, bu sefer yaşlanan insanların ağrıya yol açan omurga sorunlarını ön plana almaya başladım… Aile büyüklerim iyice yaşlandığında ise, ne olacak kaygıları beni Alzheimer hastalığı için cerrahi tedavilerin peşine düşürdü. Zaten meslek hayatımın neredeyse tümünü bölüm başkanı olarak geçirdiğim için yetiştirdiğim cerrahlara her tür ameliyatı göstermem-öğretmem gerektiği için de çok geniş bir yelpazede ameliyatlar yapmayı hedef edinmiştim. Şimdi de bunun yararını hem ben, hem de hastalarım görüyor.

Ailenizin Doktoru!

10 yorum

 1. Merhaba! 1 yaşında tüberküloz-menenjit geçirmişim çok şükür bir ahrazım yok yaşım şuan 45 uzun süredir baş ağrıları çekiyorum 2007 yılında çekilen mr da bir değişiklik Yok ilken 2017 yılında çekilen mr da biraz açılma olduğu saptandı acaba durum çok vahimmidir aydınlatıcı bilgi verirseniz m. olurum tşk ederim….

  Yanıtla
  • Efendim sizi muayene etmeden ve yapılmış tetkiklerinizi inceleyip, eksik olanlarını tamamlamadan sağlıklı bir yorum yapma şansım olmaz hak verirsiniz ki. Saygılar.

   Yanıtla
 2. Merhaba 4 sene once prof Yusuf Ersahin endeskopik ameliyati yapti ama iki gundur ameliyat yerimde aci var kazara dokunsam vanim yaniyor bunun sebebinin.ne olabilecegi hakkinda bilgi istiyorum tesekkur ederim

  Yanıtla
  • Efendim dilerseniz buyrun gelin, sizi muayene edip gerekli tetkikleri yapayım ve nasıl bir probleminiz olduğunu açığa çıkarayım. Saygılar.

   Yanıtla
 3. Merhaba ben 45 yasinda hidrosefali hastasi oldugumu ogrendim ve izmirde Yusuf Ersahin endeskopik ameliyat yapti 4 sene gecti bugun ameliyat yerimde aci var dokumamiyorum hani dokunmadanda aciyi hissediyorum ve vok korkuyorum beni aydinlatirsaniz sevinirim simdiden cok tesekkurler

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir