Koma

Kötü Haber: Bazı kafa travmalarının, beyin hastalıklarının ardından uzun sürelerle yoğun bakımda kalan kimi hastalarımız ‘koma’ tablosundan çıkamıyorlar. Halk arasında ‘Bitkisel Hayat’ denen bu durumda hasta gözleri açık olarak öylece yatıyor. Gözlerini oynatamıyor, gözlerini bile kırpamıyor, hiçbir yerini oynatamıyor, söylenenleri duymuyor, bir inilti bile çıkaramıyor. Çevresindekilerin yüreğini parçalayan bu durum aylarca, yıllarca sürüyor ama hiç bir değişiklik, en ufak bir düzelme olmuyor.

İyi Haber: Son yıllarda biri Amerika’da, biri Japonya’da yaşayan iki cerrah bu hastaları ameliyat ederek; en az yarısının uyanmasını sağlayabiliyorlar. Yataktan kalkamasa da hasta söylenenlere cevap verebiliyor, yani konuşabiliyor; saçlarını düzeltebiliyor, yemeğini yiyebiliyor, eşine “Seni seviyorum” diyebiliyor. Bu gelişmenin hastanın yakınlarına ve tabii kendisine verdiği mutluluğu bizim anlamamıza imkan yok tabii ki.

Daha İyi Bir Haber: Artık bunu ülkemizde de yapabiliyoruz. Hastanın beyninin belli bölgelerine incecik teller yerleştiriyor, sırtına takılan bir pil aracılığı ile de uygun elektriksel uyarılar veriyoruz. Belki pahalı bir yöntem ve sosyal güvenlik kurumları tarafından karşılanmıyor ama para zaten kötü günler için kazanılmıyor mu?

Uyanın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir