Hipofiz Adenomu

Hipofiz adenomu, hipofiz bezi içinde yerleşik olan hormon salgılayıcı hücrelerin kontrol dışı aşırı çalışması veya çoğalması anlamına geliyor. Bu tümörler aslında tamamen iyi huylular, yani başka oranlara sıçramıyorlar, nadiren tekrar büyüyorlar ama bu zararsız oldukları anlamına gelmiyor. Hem içinde yer aldıkları organın beynin en önemli yapılarına yakın olması nedeni ile çeşitli felçlere ve körlüğe yol açabiliyorlar, hem de aşırı düzeyde saldıkları hormonlar nedeni ile tüm vücudun işleyişinde çok tehlikeli değişikliklere yol açabiliyorlar. Bu yüzden de, ilaçlarla kontrol altına alınamayan veya aşırı büyüyüp çevre sinir yapılarını hasara uğratan adenomların ameliyatla çıkarılması gerekiyor. Allahtan bu tip ameliyatlar hastanın burnundan girilerek çok düşük risk düzeyleriyle gerçekleştirilebiliyor.

HİPOFİZ BEZİ NEDİR:

Hipofiz aslında beynimizin tam ortasında yer alan ve vücudumuzdaki tüm hormonları kontrol eden leblebi büyüklüğünde bir organ. Bu denli küçük olmasına rağmen hastalıkları tüm vücudu etkileyip kimi zaman ölümcül olabilecek bozukluklara yol açabiliyor. Üstelik yeri çok önemli organlara çok yakın; yani göz sinirine, beyin sapına ve şah damarına komşu. İşte bu nedenlerle hipofiz bezi ameliyatları, özellikle burada kontrol dışı hormon salan hipofiz adenomu ameliyatları organa burun içinde yaklaşarak mikroskopik ve endoskopik- laparoskopik yöntemlerle yapılıyor. Bu ameliyatlar iyi ellerde yapıldığı zaman hem çok az risk taşıyor ve hem de hastanın ameliyattan 2-3 gün sonra işine gücüne dönmesi sağlanıyor.

HİPOTALAMUS:

Hipothalamus, beynin tam ortasında yer alan bir yapı. Aslında çok küçük bir organ olmasına rağmen, insan vücudunun pek çok işlevini kontrol ediyor. En önemlisi de, hemen altında yer alan hipofiz bezinin, yani tüm vücuttaki hormonları bir orkestra şefi gibi kontrol eden yapının kontrolü de hipotalamusun elinde. Bu bölgede yer alan tümörleri ameliyatla çıkarmak çok tehlikeli. Çünkü bu bölgeye kadar girerken ameliyatta hastaya verdiğimiz zarar, tümörü çıkararak elde edeceğimiz yararın çok üstünde. Zaten bu kar/zarar oranını beyin cerrahları sinir sisteminde, yani beyinde olsun, omurilikte olsun her ameliyat öncesinde hassas bir şekilde değerlendiriyorlar. Bu yüzden ışın tedavisi bu bölgenin tümörlerinde elimizdeki neredeyse tek tedavi yöntemi.

PROLAKTİN HORMONU YÜKSEKLİĞİ:

Prolaktin hipofiz bezinden salınan en önemli hormonlardan biri. Hamilelikte kadının süt verebilmesini sağlamak bu hormonun en önemli işlevlerinden biri. Prolaktin hormonunun gereğinden fazla salınması mesela bir kadının çocuğunun olmasını da önleyebiliyor. Bu hormonun fazla salınımı bir takım ilaçları kullanarak endokrin uzmanlarınca kontrol altına alınabiliyor. Ancak bu ilaçların kontrolünden çıkan durumlarda beyin cerrahlarının bir ameliyat yapması gerekebiliyor. Bu ameliyatlar gelişmiş yöntemler sayesinde günümüzde hastanın burnundan girilerek yapılabiliyor.

BÜYÜME HORMONU:

Büyüme hormonu ya da growth hormon, insanın çocukken büyümesini sağlayan bir hormon. Hipofiz bezinden salınan bu hormon, bir hipofiz adenomuna bağlı olarak fazla salınacak olursa; küçük çocukların aşırı uzun boylu olmasına, yetişkinlerin ise el, ayak, burun gibi vücudun çıkıntılı kısımlarının aşırı büyümesine yol açar. Bununla da kalmayıp önemli kalp hastalıklarına neden olur, yani ölümcül bir hastalıktır. Bu nedenle büyüme hormonu salan adenomlar da ilaçla kontrol altına alınamazlarsa, ameliyatla çıkarılırlar. Bu ameliyatlar da insanın kafasını açmaya gerek kalmadan, burundan girerek yapılabilirler.

TSH HORMONU, TSH:

TSH hormonu, insanın tiroid bezinden yani guatr bezinden hormon salınımını kontrol eden hipofiz bezi hormonudur. Eğer endokrin uzmanlarınca yapılan çeşitli testler ve hormon ölçümleri ile TSH hormonunun aşırı salındığına karar verilirse, beyin cerrahlarının burundan girerek yapacakları bir ameliyatla beynin ortasında yer alan hipofiz bezinden TSH hormonu salan tümörü çıkartmaları gerekebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir