Radikülopati

Radikülopati, kol veya bacağa giden bir sinirin, yani radiksin ezilmesi sonucu ağrının ortaya çıkması demektir. Ezilen sinirin yerine bağlı olarak bacağın ya da kolun bir bölümüne veya tümüne yayılan ağrı ile birlikte sinir ezilmesine bağlı uyuşma, güç kaybı, felç başlangıcı gibi bir takım bulguların varlığı da dikkat çekicidir. Bir hastada bel fıtığına, boyun fıtığına veya kanal daralmasına bağlı radikülopati varsa hastanın rahatlatılabilmesi için ameliyat yapmak gerekir. Kapalı endoskopik veya açık mikrocerrahi yöntemleriyle yapılan ameliyatlar arasından en uygun olanını ameliyatı yapacak olan cerrah seçecektir.

BELDE SİNİR SIKIŞMASI:

Belde sinir sıkışması aslında radikülopati denen tıbbi deyimin açıklamasıdır. Radikülopati, bacağa giden bir sinirin ezilmesi sonucu ağrının ortaya çıkması demektir. Ezilen sinirin yerine bağlı olarak bacağın bir bölümüne veya tümüne yayılan ağrı ile birlikte sinir ezilmesine bağlı uyuşma, güç kaybı, felç başlangıcı gibi bir takım bulguların varlığı da dikkat çekicidir. Bir hastada bel fıtığına veya kanal daralmasına bağlı radikülopati varsa hastanın rahatlatılabilmesi için ameliyat yapmak gerekir. Kapalı endoskopik veya açık mikrocerrahi yöntemleriyle yapılan ameliyatlar arasından en uygun olanını ameliyatı yapacak olan cerrah seçecektir.

MYELOPATİ:

Myelopati omuriliğin ezilmesi anlamına gelmektedir. Omuriligi ezen şey, bir bel fıtığı, disk hernisi, bel kayması, kanal daralması, kireçlenme olabilir. Myelopati genellikle bacaklarda sertleşme, yürüme güçlüğü, idrar kaçırma gibi şikayetlere yol açar. Bu durumun acil olarak tedavi edilmesi gerektiği için hastanın hemen ameliyat edilmesi gerekir. Çeşitli yöntemlerle yapılabilen ameliyatın amacı omuriliğe basan her neyse onun ortadan kaldırılıp, omuriliğin rahatlatılmasıdır. Bu ameliyatın yapılması geciktirilirse, hastanın şikayetleri ilerler ve artık ameliyatla bile düzeltilemeyecek hale gelir, yani kalıcı olur.

4 yorum

  • Efendim MR sonucunun tümünü görmeden sağlıklı bir cevap vermek zor, çünkü bu iki kelimenin ardışık kullanılmış olması pek mümkün değil… Saygılar

   Yanıtla
 1. Merve açık
  5 Mart 2017 at 00:09

  Merhabalar bir tanıdığım şuan yoğun bakım da yatıyor ve epikriz sonucuna göre doktorun koyduğu ön tanı lumbar , disk bozukluğu ve radikülopati . Yoğun bakım da olduğu için kimse bilgi vermiyor çok endişeliyiz bilgilendirir misiniz acaba ?

  Yanıtla
  • Efendim bu tanı ile hastanızın yoğun bakıma neden yatırıldığını anlayamadım, dilerseniz beni yoğun bakım doktorları ile görüştürebilirseniz daha sağlıklı bilgi alabilirim. Saygılar.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir