Boyun Kireçlenmesi ve Myelopati

Elastik özelliğini kaybeden bir disk sonuçta ağırlık taşıma özelliğini de kaybeder. İşte o zaman taşınması gereken vücut üst yarısının ağırlığı ve tabii kaldırılan yükler doğrudan omur kemiklerine etki ederler. Yani diskin tamponlayıcı etkisi ortadan kalkar. Omur kemiklerine yüklenen gücü taşıyabilmek adına kemikler şekil değiştirip birbirleri arasında kemik köprüler oluşturmaya, yani yükü daha iye karşılamaya çalışırlar. Dahası omurgaların arka kısımları arasındaki küçük eklemlere da daha çok yük binince, bu eklemler de büyümeye başlarlar ve eklemler hareket kabiliyetini kaybeder. İşte kemiklerde ortaya çıkan bu yeni kemik oluşumlarına da boyun kireçlenmesi adını veriyoruz.

Bu yeni ortaya çıkan kemikler, omurganın ortasındaki kanaldan geçmekte olan omuriliği sıkıştırmaya başlar. İşte omuriliğin sıkışması sonucu ortaya çıkan duruma kanal daralması ve myelopati adı veriliyor. Myelopatide hastanın bacaklarında da sertleşme ve kasılma ve uyuşmalar başlayıp, hastanın yürümesini bozar, hatta tekerlekli sandalyeye mahkum edebilir. Bunun ötesinde hasta çişini de tutamaz hale gelir ve hayat kalitesi iyice düşer. Bu yüzden, eğer cerrahınız boyunda bir kanal daralması ve omurilik hasarı nedeni ile size bir ameliyat öneriyorsa, hiç zaman kaybetmeden bu ameliyatı olmanız hayati önem taşımaktadır.

2 yorum

  1. C6 C7 seviyesinde bulging zemininde protrüzyon ve spinal korda kompresyon izlenmektedir. bu seviyede spinal kordda T2A görüntülerde hiperintens görünümde myelopatik sinyal değişikliği ve kalibrasyonda azalma izlenmektedir. MR raporum budur .c5 c6 ınterververtebral disk aralığı ve komşu vertebra end platolarda metalik enstrümana bağlı hipointes artefakt izlenmektedir. 2 kez ameliyat olmam gerekırmı. kollarımda yorulma olmaktadır. ve boyunumdada ağrılar.

    Yanıtla
    • Efendim sizin durumunuz biraz karışık, adam akıllı bir şekilde inceleyip ondan sonra karar vermek doğru olur. Yani mesela elektriksel ölçümlerin çok iyi ellerde yapılması gerekir. Dilerseniz buyrun Ankaraya gelin…. Saygılar.

      Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir