Boyun Ağrısı, Servikal Ağrı

İlk kez görülen bir hastanın muayenesine ayrılan sürenin, uluslararası standardı 30 dakika. Yurt dışında özellikle batı dünyasındaki gelişmiş ülkelerde yolu hekime düşenler çok iyi bilir. Bunun öncesinde de en az bir 10-15 dakikalık hemşire değerlendirmesi vardır. Ne yazık ki bu süre devlet hastanelerinde ve üniversite hastanelerinde, popülist politikalar doğrultusunda, devlet tarafından “bedava” verilen sağlık hizmeti söz konusu olduğunda 5 dakikayı pek geçmiyor. Özel hastaneler ve özel hekim muayenehanelerinde ise 20 dakika. Çok az hoca arkadaşımın bu süreyi 30 dakika olarak kullandığını biliyorum. İlk kez karşılaştığınız bir insanı 30 dakika içinde dinleyip, sorunlarına empati yapıp, detaylı bir şekilde muayene edip, yapılmış bulunan tetkiklerini inceleyip; sonra da bir çare bulabilmek için bu sürenin ne kadar yeterli olabileceğini bir düşünün… Ben kendi pratiğimde bu süreyi 45 dakika olarak belirledim. Belki daha az kazanıyorum ama hata yapma olasılığımı sıfıra yaklaştırabilsem, ne mutlu bana!

“Tedavi bir ömür sürer, teşhis bir dakika!”

 Boyun ağrısını hayatında en az bir kez çekmemiş kimse yoktur. Şunu da unutmamak gerekir ki, çağımızın en önemli problemi depresyonun bulgularından biri de baş ağrısıdır. Bu nedenle, boyun ağrısı ya da doktorların deyimiyle servikal ağrı yakınması olan hastalarımızın ruhsal durumunu ilk başta bir test ile değerlendiriyoruz. Tabii boyun ağrısı ile birlikte kola inen ve öksürmekle- ıkınmakla artan ağrısı olanların durumunun daha ciddi değerlendirilmesi gerekiyor. Böyle psikolojik bir sorunu olmayanları ise önce detaylı bir şekilde muayene ediyor, daha sonra da röntgen filmleri, MR gibi tetkikler yaptırıyoruz. Özellikle gençliğinde profesyonel düzeyde voleybol oynamış hanımlarda ve tabiri caizse “kuğu gibi” boynu olan hanımlarda boyun ağrısına yol açan kireçlenme ve boyun fıtıkları oluyor.

Boyun ağrısı nasıl geçer:

Boyun ağrılarının tedavisinde de ilk basamakta ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlarla birlikte iki hafta süre ile kullanılan boyunluk var. Böylece düzelmeyen hastaların ise fizik tedavi görmesi gerekiyor. Unutmamalı ki fizik tedavinin ilk günlerinde kişinin ağrıları artabiliyor. İşe yaramadı demeyip, tedaviye devam etmek gerekiyor. Fizik tedavi bittikten 20 gün sonra ise hasta en iyi durumuna geliyor. Fizik tedavi uzmanlarının verdikleri hareketleri ise ömür boyu yapmak gerekiyor. Fizik tedavi ile de iyileşmeyen hastalara ise kimi çok az riskli bir şekilde iğne deliğinden yapılan ameliyatlardan, açık ameliyatla platin yerleştirilmesine kadar değişen ameliyatlar yapılması gerekebiliyor.

2 yorum

 1. yıllardır bilgisayarda her gün yaklaşık 12-13 saat vakit geçirmekteyim. yalnız son günlerde boyun ağrılarım çoğaldı. önerileriniz varsa mail adresine yollarmısınız.

  Yanıtla
  • Bilgisayar başında çok uzun süreler geçiren kişilerin, boyun rahatsızlıklarından korunmak için yapmaları gereken öncelikle oturma pozisyonlarını düzeltmeleri. Yani oturduğunuz sandalyenin yüksekliği öyle olacak ki, ayaklarınız tam olarak yere bastığında dizleriniz ve belinizle bacaklarınız arasındaki açılar 90 derece olacak.
   Daha sonra masanın yüksekliğine gelirsek, o da sandalyenizde oturur durumda iken ellerinizi klavyeye koyduğunuzda dirsekleriniz yine 90 denece olacak.
   Son olarak ta ekranın yüksekliği, ekranın orta noktası tam gözlerinizin ortasına denk gelecek şekilde ayarlanacak.
   Tabii ki yakın görme sorununuz varsa, tam ekranın orta noktası ile gözleriniz arasındaki mesafe gözlüklerinizin odak derinliği içinde olmalı.
   Sandalyenizin arkası da bel boşluğunuza dayanacak şekilde olacak ve bu parça siz öne veya arkaya eğildiğinizde sizinle birlikte hareket edecek. Sandalyenizin oturduğunuz alt parçası ise 5 derece kadar öne eğimli olacak. Masanızın bileklerini koyduğunuz kısmında ise yumuşak bir ped-yastıkçık olacak.
   Ekranın diklik derecesinin sizin sırtınıza ve dönüklük derecesinin yüzünüze paralel olması gerektiğini de unutmayın.
   Bayağı karışık ve zor değil mi, evet insanın sağlığını koruması kolay bir iş değil efendim.
   Saygılarımla

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir