Bel Ağrısına Ne İyi Gelir

Bel ağrısına ne iyi gelir: Akupunktur, nöral tedavi, kryopraktik, manuel terapi, magnetoterapi vs vs… Bunlar için ancak tamamlayıcı yöntemler denebilir. Hatta bu yöntemlerin en gelişmiş, en bilimsel olanı yani Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon bile bir bel fıtığını tümüyle yok edemez. Oysa bizim, yani beyin-sinir ve omurga cerrahlarının yaptığı iş “tedavi etmektir”. İnsan aklının yapabildiklerinin son noktası, kesip bir yere girmek, oradaki bozukluğu düzeltmek ve her şeyi dikip dışarı çıkmak. Adeta rüya gibi… Yani sadece biz “tedavi” edebiliyoruz, yoksa daha önce sözünü ettiğim yöntemlerin herhangi birini uygulamak tahmin edersiniz ki bizim için çocuk oyuncağı. Zaten bir beyin-sinir ve omurga cerrahı olmak, genç bir doktorun meslek hayatında erişmeyi hayal edebileceği en üst noktadır -ki unutmamalı ki “tamamlayıcı tıp” uygulamalarını yapanların çoğu hekim bile değildir.

Tamamlayıcı Tıp mı, Düzeltici Tıp mı?

BEL AĞRISI NASIL GEÇER: Bel ağrısının tedavisine ağrının şiddetine ve hastanın muayene bulgularına göre karar veriliyor. İlk basamakta bir takım ilaçlar ve korselerin kullanımı yeterli olabiliyor. Bu tedavilerden bir yarar görmeyen hastaya Fizik Tedavi uygulanması ve bele bir takım iğneler yapılması gerekebiliyor. Eğer hasta tüm bunlardan bir yarar görmediyse ameliyat yapılması bile gerekebiliyor. Tabii ilk başlangıçta çok aşırı düzeyde ağrısı olan bazı hastalara veya muayenesi sırasında kuvvet kaybı olan veya kalıcı felç tehlikesi ortaya çıkan hastalara bir an önce ameliyat yapılması da gerekebiliyor.

FİZİK TEDAVİ:

Fizik tedavi, aslında Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon bölümünün halk arasında kullanılan kısa adıdır. Bu bölümde fizyoterapistler tarafından ağrısı olan hastanın şikayetleri;  sıcak banyolar, ultrason, masaj gibi kişiye dıştan uygulanan yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılır. Burada vurgulanması gereken nokta, fizyoterapistlerin hangi tedavi yöntemlerini,  hangi sürelerle uygulayacağına bir Fizik Tedavi uzmanınca karar verileceğidir. Fizik tedavi haftanın her günü, yani haftada en az 5 gün ve 4 hafta boyunca uygulanmalıdır. İşin ilginç olan yanı, fizik tedavinin ilk günlerinde şikayetlerin önce artması ve ardından azalmasıdır. Böyle bir tedavinin işe yarayıp yaramadığına  karar verebilmek için fizik tedavi bittikten sonra en az 15-20 gün beklemelidir. Fizik tedavi ile birlikte verilen ilaçların ve bir dönem sonra tarif edilen egzersizlerin yapılması, hastada elde edilen sonucun etkinliği açısından çok önemlidir.

KİREÇLENMEYE NE İYİ GELİR:

Kireçlenme, aslında insan vücudunun bel ağrısı, boyun ve sırt ağrısının uzun sürmesi durumunda kendi kendine almaya çalıştığı bir tedavi önleminden başka bir şey değildir. Omurga kemikleri arasında ortaya çıkan kireçlenmeler, yani yeni kemik oluşumları omurgaları birbirine sağlayarak ağrıya yol açan hareketleri durdurmaya çalışır. Aynı omurga cerrahlarının kemikleri platinlerle birbirine sağlayıp hareketi durdurmaya çalışması gibi. Ancak kendiliğinden ortaya çıkan bu rastgele kireçlenmeler, çevredeki sinirlere basıp ağrının daha da artmasına yol açabilirler.

AĞRI KESİCİLER:

Zeki insanlar, tanıdık olanın güvenliğiyle, yabancı olanın macerasını doğru dengede tutmak için uğraşıyorlar. Doğru olan da haslık veya zevkli yenilik deneyiminin kaynağı “sahte” başkalık, meydan okuma, macera ve güvenlik hissini sağlayan güven verici bir tanıdıklık; bugünlerde sağlık oyunu işte bu kurallarla oynanıyor. Bence günümüzde insanların yaşama biçimleri “umutsuz” veya “hayal kırıklığına uğratıcı”… İnsanlar düzgün bir yaşama sahip olmak, haysiyetli bir yaşam sürmek için ellerinden gelenin en iyisini yapıyor, yeteneklerinden ve sahip oldukları kaynaklardan (ne kadar kıt olursa olsun) sonuna kadar yararlanıyorlar. Aslında var olmayan şeyin sahte ikameleri (gerçek şeyi daha da yok kılan ikameleri) tehlikeli bir olgu. İkameler, gerçek şeyin yokluğunun verdiği ıstırabı, acıyı hafifletip azaltır. Eğer ekmeğiniz yoksa açlık spazmlarını dindirmek için çimen, ot çiğnersiniz. İkameler hemen hazırlanan poşet çarelerdir. Hastalığı iyileştirmez ama ağırlaştırırlar ve düzelmeye harcanacak olan enerji başka bir yöne çevrildiği için, hastalığın tedavisini de zorlaştırırlar. Günümüzde yaygın kullanımı olan “ağrı kesici”lerin de böyle ikameler olduğunu düşünüyorum.

Ağrı Kesicilerle Steril ve Detoks Edilmiş Yaşamlar? Yok Artık Daha Neler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir