BOYUN FITIĞI

“Tedavi bir ömür sürer, teşhis bir dakika”

İlk kez görülen bir hastanın muayenesine ayrılan sürenin, uluslararası standardı 30 dakika. Yurt dışında özellikle batı dünyasındaki gelişmiş ülkelerde yolu hekime düşenler çok iyi bilir. Bunun öncesinde de en az bir 10-15 dakikalık hemşire değerlendirmesi vardır. Ne yazık ki bu süre devlet hastanelerinde ve üniversite hastanelerinde, popülist politikalar doğrultusunda, devlet tarafından “bedava” verilen sağlık hizmeti söz konusu olduğunda 5 dakikayı pek geçmiyor. Özel hastaneler ve özel hekim muayenehanelerinde ise 20 dakika. Çok az Ankara beyin cerrahı hoca arkadaşımın bu süreyi 30 dakika olarak kullandığını biliyorum. İlk kez karşılaştığınız bir insanı 30 dakika içinde dinleyip, sorunlarına empati yapıp, detaylı bir şekilde muayene edip, yapılmış bulunan tetkiklerini inceleyip; sonra da bir çare bulabilmek için bu sürenin ne kadar yeterli olabileceğini bir düşünün… Ben kendi pratiğimde bu süreyi 45 dakika olarak belirledim. Belki daha az kazanıyorum ama hata yapma olasılığımı sıfıra yaklaştırabilsem, ne mutlu bana!

 

Boyun Fıtığı Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Etmeli ?

Boyun fıtığı ameliyatı sonrasında 3 gün boyunca banyo yapmamanız, daha doğrusu yara yerine su değmemesi gerekir. Eğer su değmesi zorunlu ise, oradaki pansumanın hemen yenilenmesi gerekir. Ama ameliyattan 72 saat sonra, yara bölgesindeki pansumanı çıkarıp atabilir ve banyonuzu yapabilirsiniz. Tabii ki kastedilen bu bölgenin keselenmesi veya tıraş olmanız değildir. Banyo sonrasında bölgeyi kibarca kurulayıp üstüne iç çamaşırınızı giyebilir, yani yarayı açık bırakabilirsiniz. Tıraş olmak için ise en az 2 hafta geçmesini bekleyin.

Kimi durumlarda beyin cerrahı o bölgeye pansuman yapmak yerine bir sprey sıkmış olabilir, bu durumda 72 saat beklemeniz de gerekmez. Ancak yara bölgesi gizli dikişle dikilmiş değil de açıkta dikiş iplikleri varsa o zaman yaraya banyo sonrası pansuman yaptırmak ve 7. gün dikişleri herhangi bir doktora aldırmak gerekir. Giysi seçerken özellikle soğuk mevsimlerde boyun ve sırt bölgesini sıcak tutacak giysiler (mesela Termal iç çamaşırları) seçmeye özen gösterin.

Herhangi bir markanın ürettiği orta sertlikte bir hazır yaylı yatakta yatmanız ve bu yatağı da her 8 yılda bir yenilemeniz gerekecektir. Boynunuz için de cinsiyete göre farklı boyutlarda üretilen ortopedik boyun yastıklarından kullanmanız uygun olur. Ağırlık taşırken de yükü iki elinize eşit olarak bölüştürüp öyle, yani dengeli bir şekilde taşımanız veya taşıyacağınız yükü vücudunuza yakın bir şekilde yani göğsünüze dayayarak taşımanız uygundur. Söz konusu ağırlık en az 1 yıl boyunca asla 5 kg’ı geçmemelidir.

Size cerrahi işlemin hemen sonrasında başlanan antibiyotik, ağrı kesici gibi ilaçları elinizdeki kutuları bitene kadar kullanın ve sonra başka ilaç içmeyin. Eğer cerrahınız kilo fazlanız olduğunu söyledi ise hemen ameliyat sonrasında bir diyetisyen gözetiminde diyete başlamanız gerekir, hatta hastanede yattığınız süre içinde önünüze gelen porsiyonların büyüklüğünü örnek alsanız bile kilo vereceksiniz.

Size eğer takıldı ise boyun korsenizi yataktan kalkmadan takmanız gerektiğini, ayakta iken ve otururken takılı olacağını ve ancak yatağa yattıktan sonra çıkarmanız gerektiğini unutmayın. Korsenizi 1. ay sonunda çıkarın ve hemen Fizik Tedaviye başlayın. Bunun için de randevunuzu hemen ameliyattan sonraki ilk günlerde ayarlayın. Fizik Tedavi sonrasında fizyoterapistlerinizin size öğreteceği hareketleri hayatınız boyunca yapmanız gerekecek. Fizik Tedavi bitip te bunun üzerinden de 1 ay geçince, bir spor salonunda veya hoca gözetiminde Pilates eksersizlerine başlayabilirseniz, bundan sonraki yaşam kalitenizde belirgin düzelme olacaktır.

İşe veya ev işlerine başlayacağınız süreyi cerrahınız size yaptığı ameliyatın cinsine göre belirleyecektir ama şunu unutmayın ki işe başlamanız demek günde 8 saat ağır iş yapmak demek değildir. Yani sürekli pozisyon değiştirmeye çalışın, yani 1 saat oturduysanız yarım saat ayakta olun veya uzanın, 1 saat yattı iseniz yarım saat ayakta gezinin. Yürüme ve yüzme (tabii stilli yüzebiliyorsanız) gibi sporlara kendinizi aşırı zorlamadan hemen ameliyatın iki hafta sonrasında başlayabilirsiniz ama tenis, basketbol, kayak gibi ağır sporlara başlayabilmek için en az 1 yıl süresinde düzenli egzersiz yapmanız gerekir.

Seyahat konusuna gelince, bunun başlama süresi genellikle işe başlama süresi ile aynıdır. Tabii ki bazı ameliyatlardan hemen sonra cerrahınız memleketinize dönmenize izin verecektir, ama bu konuda size önerilen aracı seçmeye özen göstermelisiniz. Temel bir kural olarak üzerinizde korse olduğu sürece araba kullanmamaya ve çok uzun süreli seyahatlere çıkmamaya dikkat edin. Hayatınız süresince de uzun seyahatlerde her saat başı bir mola verip, ayağa kalkıp en az bir 5 dakika yürüyün. Kıtalararası uçuşlarda bile orta koridoru bu amaçla kullanabilirsiniz.

Bir arabada yolculuk ederken de hangi koltukta oturuyor olursanız olun koltuğun üst kısmındaki baş desteğini başınızın tam arka kısmına temas edecek şekilde ayarlayın ve bunun tüm ömür boyu uyulacak bir kural olduğunu da unutmayın. Çünkü içinde olduğunuz araca arkadan çarpılması durumunda sizi felçle sonuçlanabilecek bir durumdan kurtaracak olan tek önlem budur.

Taburcu olurken size verilen dokümanları içeren dosyayı kaybetmemeniz ve her doktora gittiğinizde yanınızda götürmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ancak cerrahınıza kontrole gelirken bu dosya mutlaka yanınızda olmalıdır. Cerrahınıza kontrole fizik tedavi bittikten 20 gün sonra gelmelisiniz. Bu kontrol görüşmesi ücretsiz olacaktır. Eğer uzakta yaşıyorsanız bu görüşme telefonla da yapılabilir. Bu durumda cerrahınızın sekreterine ameliyat olduğunuz tarihi belirtmenizde yarar vardır.

Tüm bu sıralanan kurallar, cerrahınız size aksini söylemedikçe geçerlidir, yoksa tabii ki cerrahınızın size söylediklerine uyacaksınız.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir