Boyun Fıtığı Nedir

Boyun fıtığı nedir derseniz, burada kastedilen; boyundaki omurga kemikleri arasındaki disk dediğimiz, kemiklerin hareket etmesini sağlayan birer yastıkçık görevini gören kıkırdak benzeri yapıların fıtıklaşmasıdır. Bu fıtıklaşma hem boyun ağrısına yol açar ve hem de kola giden sinire bastığı için kol ağrısına yol açar. Bunun yanısıra kollarda ve elde uyuşma, keçeleşme, karıncalanma benzeri duyu bozuklukları da olabilir. Kimi hastalarda boyunlarını sağa sola çevirdiklerinde boyundan kollara inen elektrik çarpması gibi bir his de ortaya çıkabilir

Ağrıya belki katlanılabilir ama esas tehlikeli olan sinir üzerindeki bu baskının giderek kolda güçsüzlüğe yani felce yol açmasıdır. Boyun ağrısı ile birlikte kol ağrısı da olan hastaların bir beyin cerrahına başvurması bu yüzden çok önemlidir. Beyin cerrahı yaptıracağı tetkiklerle felç tehlikesinin düzeyini belirleyip ona göre her hasta için farklı bir tedavi planı yapacaktır. Eğer kolunda veya elinde güçsüzlük, yani felç başlamış bir hasta cerrahının ameliyat önerisini dinlemeyip gecikirse bu felç durumunun düzeltilmesi bir noktadan sonra mümkün olmaz.

2 yorum

  1. 2011 yılın da boyun c6c7 seviyesinden ameliyat oldum. Ameliyatta disk protezi kullanıldı ama ağrılarım tam anlamıyor geçmedi belli aralıklarla nüksetti ve şu an devam etmektedir. Ne yapabiliriz.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir