Boyun ağrısı olanlar ne yapmalı?

Boyun ağrısı, sırt ağrısı, kulunç ağrısı, boyundan başlayıp kola doğru inen ağrısı olan insanlara ilk ve en önemli uyarımız; bu ağrının sağda veya solda olmasına bakmaksızın, hiç vakit kaybetmeden hemen bir kalp doktoruna başvurmaları. Unutmamak gerek ki, boyun ağrısı veya kol ağrısı sizi öldürmez ama kalp hastalığı öldürebilir. Bir kere kalp muayenesinden temiz çıkan hastalar ise artık gönül rahatlığı içinde fizik tedavi ve/veya beyin cerrahisi uzmanına başvurabilirler.

Peki bir insan boyun ağrısından korunabilir mi? Yani önleyici tıbbın bu konuya bakışı nedir? Efendim, boynunuzu korumanız, belini korumanız kadar kolay değil. Bunun nedeni hem boyun omurlarınızın daha narin ve hem de boyun kaslarınızın daha zayıf olması. O halde boyun çevresi kaslarını güçlendirecek egzersizleri günlük ya da haftalık egzersiz programınızın içine koymalısınız.

Tüm omurga için olduğu gibi, boyun için de yapılabilecek en iyi egzersiz Pilates’tir. Tabii ki bunu mutlaka sertifikalı bir hocadan öğrenmeniz gerekir. Burada yeri gelmişken vurgulamak istediğim önemli bir nokta daha var: Pilates yere serilen bir mat örtüsü, bir büyük Pilates topu, bir küçük içi kum dolu ağırlık topu ve sertliğine göre renklerle kodlanmış elastik bantlarla yapılır. Başka bir şey gerekmediği için kolaylıkla ve ekonomik bir şekilde, eğitiminizi aldıktan sonra evde de yapabileceğiniz bir yöntemdir. Yani mutlaka bir salonda “Aletli Pilates” grubuna katılmak için büyük masraflara girmek zorunda değilsiniz.

Koruyucu önlemlere gelince, son yıllarda hem araç sayısının artması ve hem de araçların hızının artması sonucunda; özellikle şehir içinde olan araç içi trafik kazalarının artması önemli bir noktaya dikkatinizi çekmemizi gerektiriyor. İçinde olduğunuz araca arkadan çarpıldığında genellikle bir hastaneye bile gitmeniz gerekmiyor. Ancak başınızın kaza sırasında hızla öne arkaya savrulmasının acısı yıllar sonra çıkıyor. Hatta bazen cerrahi uygulanmasını gerektirecek kadar ciddi durumlar ortaya çıkabiliyor.

Araç koltuklarındaki ayarlanabilir baş destekleri işte sizi bu tip kazalarda korumak için zorunlu hale getirilmiştir. Yani ister arabayı siz kullanıyor veya önde yan koltukta oturuyor olun, isterseniz arka koltukta veya bir otobüs/minibüste oturuyor olun; daime bu baş desteğini başınızın tam arka kısmına değecek şekilde ayarlamanız veya oturuşunuzu buna göre düzeltmeniz gerekir.