Beyin Cerrahı Ankara

Beyin Cerrahisi Nedir

Kasapta, sakatatçıda veya lokantada bir koyun beyni görmemiş olan çok azdır. Aslında insan beyninin dış görüntü olarak pek bir farkı yok. Farkı işlevinde, yani düşünebilmesinde, konuşabilmesinde, akıl yürütebilmesinde ve icatlar yapabilmesinde. İşte böylesine değerli ve hemen her yerinin çok önemli işlevleri olan bir organın içinde ameliyat yapmanın zorluğu, beyin cerrahisinin zorluğunu ve dolayısıyla fiyatlarını tüm diğer cerrahi dalların üstüne çıkaran bir etken.

Cerrahların tüm hastalarına ameliyat teklif ettiği gibi bir algı var toplumda. Oysa benim ameliyat önerme oranım taş çatlasa %10’u geçmez. Yani gördüğüm her 10 hastanın en fazla 1’ine ameliyatla tedavi teklif ediyorum. Zaten bundan daha çoğunu ameliyat etmeye zamanım da enerjim de elvermez. Eminim pek çok aklı başında cerrah meslektaşım için de durum bundan farklı değildir. Unutmamak gerekir ki bir dahiliye doktoruna, nöroloji uzmanına vs. gittiğinizde elinizde bir tedavi önerisi, bir reçete almadan dışarı çıkmazsınız. Zaten böyle bir çözüm önerisi ile karşılaşmazsanız da hayal kırıklığına uğrarsınız.

‘Bütün Cerrahlar Kasap’

Son zamanlarda Türk bilim camiasında da “atıf” kavramının öneminin farkına varıldı. Bir şeyler yapıp bunları bir takım dergilerde yayınlamanız yeterli değil. Bir başka araştırmacının sizin bulgularınızdan yazısında bahsetmesi 1 atıf sayılıyor. Bu aldığınız atıfların sizin araştırmalarına olan oranına ise “H faktörü” deniyor. Bir bilim insanının uluslararası camiada saygın bir isim olabilmesi için ise bu H faktörünün en az 10 olması gerekiyor. Bu barajı da geçmiş olduğum için artık içim rahat. Ancak bir de “Ders Kitabında Atıf” meselesi var ki, o daha da önemli. Yani ders kitaplarında bile sizin bulgularınızdan söz ediliyorsa, esas bu çok daha kıymetli. Ne mutlu ki bu mutluluğu henüz asistanlık yıllarımda yaşamak nasip oldu. Daha o yıllarda araştırmalarımın sonuçlarından uluslararası ders kitaplarında söz edilmeye başlanmıştı.

Ünlü Bir Beyin Cerrahı Demiş Ki….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir