Beyin Tümörü

“Maalesef hastanızda beyinde tümör var, onun için yapılacak bir şey yok”. Bu cümleyi duyduğunuzda zaten çaresizlikten kan beyninize sıçrayacak ama aslında korkudan saçlarınız diken diken olmalı…

Tabii böyle bir cümle “Bu ameliyat Ankara’da yapılamıyor veya Türkiye’de yapılamıyor” şeklinde de kulağınıza gelebilir. Bu tip sözleri ulusal veya uluslararası arenadan söz sahibi, saygın bir akademisyenden duyduysanız amenna, ama durum böyle değilse, ikinci, üçüncü hatta sekizinci bir görüş alsanız iyi edersiniz.  Çünkü son zamanlarda gördüğüm o ki; yetenekleri hırslarına dar gelen pek çok meslektaşım, belki de bir ego şişmesinin kurbanı olduklarından, “Ben bu tip hastalarda kesin bir çözüme götüren tedavileri uygulama becerisine sahip değilim, ama hastanızı bilmem kime göstermenizi tavsiye edebilirim.” gibi bir cümleyi bir türlü kuramıyorlar.

Malum şahsiyetin bile hemen her konuda uzman kesildiği göz önüne alındığında, hiçbir meslektaşımı da çok suçlamak istemiyorum ama “BİLMİYORUM” diyebilmek bir meziyettir hatta bilginin ve özgüveninin en iyi göstergesidir.

Zaten yeterli hayat tecrübesine hepiniz sahipsiniz, hiçbirinizden daha akıllı da değilim ama 30 küsur yıllık mesleki deneyimlerime dayanarak diyeceğim şu ki; eğer bir doktor çok yüksek bir perdeden konuşuyorsa, konuşmasında çok fazla “ben” sözcüğü kullanıyorsa, kesin ve genelleyici ifadeleri tercih ediyorsa ve daha da ayıbı kendini övüyorsa;  oradan hemen uzaklaşın!

 • Maalesef hastanız için yapılacak bir şey yok!
 • Yok ya!

6 comments

 1. Hayırlı günler efendim. Eşim 30 yaşında beyninin sağ tarafıda tümör cikti bu nisan bir yıl olucak ameliyat olalı. Alabildigimizi aldık kalan parça var oraya dokundugumuzda felç riski yüksek dediler. Konuşma ve algilamayla alakali beyin işlevi olan yer. Patalojik tanimizda, oligoastrositom who grade 2 ile bagdasabilir. Diyor. Şu an nöbet için keppra 1000 kullaniyoruz. Aklimizda kalan. Parça risklimi. Ilerleyen zamanlarda neyle karşılaşırız. Konturollere zorla gidiyoruz dr. Çağırmıyor. Parça olmasından dolayi devamli gozetim altinda kalmasini isitiyorum. Şuan eşimin başı aksam uzeri çok ağrıyor. Ve uykuya fazla egilim var. Cevap verirseniz yonlendirirseniz çok memnun kalırım. Çok teşekkürler

  Reply
  • Efendim geçmiş olsun, tabii cerrahınız kim ve hangi hastanede ameliyat oldu ve patoloji raporunu hangi hoca çıkardı, bunları bilmeden bir yorum yapmak zor ama herhalde en az 3 ayda bir görüyordur cerrahınız kontrol MR görüntülerini. Tümöre yönelik cerrahi dışında bir tedavi de planlanmıştır herhalde. Bol şanslar.

   Reply
 2. TR deki dr dünyanın hiç bir yerinde yok gidin hacettepe ye yapmadıkları beyin ameliyatı yok ve dünyada çok iyi yerlerdeler.girin litaraturlere yayınlara bakın neler yapmışlar

  Reply
  • Efendim, beyin sapı tümörlerinde ameliyata karar vermek için tümörün beyin sapı içindeki yerleşimini görmemiz gerekir. Elimizde bu tip bir bilgi olmadan vereceğimiz cevap sağlıklı olmayacaktır. Acil şifalar dileriz.

   Reply

Soru veya Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir