Gamma Knife

Birkaç kez ameliyat edildikten sonra bile tekrarlayan yani kötü huylu denen bazı beyin tümörlerinin veya beynin çok becerikli bir cerrah tarafından bile el sürülmemesi gereken bölgelerinde yani beynin önemli işlevlere sahip tehlikeli bölgelerinde yer alan bazı tümörler için ışın tedavisi kullanmak gerekebiliyor.

Işının verileceği organ beyin olduğunda, ameliyat için söz konusu olan bütün riskler günler boyunca devam eden ışın tedavisinde de aynı şekilde söz konusu oluyor. Yüksek dozda ışın, tümörü yok edelim derken normal çalışmakta olan sağlıklı beyin dokusuna da zarar veriyor. Yani kaba bir tabirle “kaş yapalım derken göz çıkarılabiliyor”.

İşte bu nedenle, günler içinde beyne verilen yüksek dozda ışının, çevredeki normal beyin dokusuna hiç zarar vermeden, birkaç saat içinde sadece tümörün bulunduğu alana yoğunlaştırılmasına izin veren bilgisayarlı sistemler geliştirildi. Bunlar Gamma Knife, Cyber Knife gibi adlar altında ülkemizdeki bazı merkezlerde de bulunmakta.

Bu uygulamalarla bazı tümörlerin aylar sonra çok küçüldükleri, adeta buharlaştıkları görülebiliyor. Pek çok hasta da zaten beyin ameliyatı olmaktansa ilk baştan bu yöntemlerin kullanılmasını tercih edebiliyor. Ancak böyle bir kararın, mutlaka bir beyin cerrahi uzmanının da görüşünü alarak verilmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir