En İyi Beyin Tümörü Ameliyatı

Beyin tümörlerinin asıl tedavisi cerrahi olarak yapılır. Beyin ameliyatlarında beynin düşünen, konuşan, gören, tüm vücudu hareket ettiren kısımlarına dokunulmamaya çalışılır. Yani beyin tümörü ameliyatlarında aslında beyne dokunulmaz da diyebiliriz.

Peki beyne dokunmadan beyin tümörleri nasıl çıkarılabiliyor? Yani en iyi beyin ameliyatı nasıl yapılıyor? İşte beyin cerrahisinin büyüleyici kısmı işin burasında yatıyor. Bu ameliyatlar mikroskop altında yani ameliyat sahası 40 kez büyütülerek ve çok hassas aletlerle yapılıyor. Beyine dokunulmadan, beyin kıvrımları arasından geçerek tümöre ulaşılıyor

Tümörün yerini bulabilmek için, açık denizlerde gemilerin uydular yardımı ile yolunu bulmasına benzeyen sistemin ameliyathaneye uyarlanmış bir modeli, yani “nöronavigasyon” kullanılıyor.

Önce tümörün içine girilerek tümör içinden dışına doğru boşaltılarak küçültülüyor. Hatta beyin tümörlerini ses dalgaları ile parçalayan özel aletler, lazer gibi çok yüksek düzeyde bir enerjiyi çok küçük alanlara verebilen yüksek teknoloji ürünü aletlerden yararlanılıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir