Beyin Tümörü Ameliyatları

Beyin tümörlerinin asıl tedavisi cerrahi olarak yapılır. Beyin ameliyatlarında beynin düşünen, konuşan, gören, tüm vücudu hareket ettiren kısımlarına dokunulmamaya çalışılır. Yani beyin tümörü ameliyatlarında aslında beyne dokunulmaz da diyebiliriz. Peki beyne dokunmadan beyin tümörleri nasıl çıkarılabiliyor? İşte beyin cerrahisinin büyüleyici kısmı işin burasında yatıyor.

Beyin ameliyatları mikroskop altında yani ameliyat sahası yaklaşık 40 kez büyütülerek ve çok hassas aletlerle yapılıyor. Buna mikrocerrahi deniyor. Beyine dokunulmadan, beyin kıvrımları arasından geçerek tümöre ulaşılıyor. Tabii bunu başarmanın, yani tümörün beynin neresinde olduğunu bulmanın kolay bir iş olduğunu sanmayın.

Kimi zaman çok küçük olabilen veya beynin derinliklerinde olabilen tümörün yerini bulabilmek için, açık denizlerde gemilerin uydular yardımı ile yolunu bulmasına benzeyen sistemin ameliyathaneye uyarlanmış bir modeli, yani “nöronavigasyon” kullanılıyor.

Önce tümörün içine girilerek tümör içinden dışına doğru boşaltılarak küçültülüyor. Hatta beyin tümörlerini ses dalgaları ile parçalayan özel aletler, lazer gibi çok yüksek düzeyde bir enerjiyi çok küçük alanlara verebilen yüksek teknoloji ürünü aletlerden yararlanılıyor.

Soru veya Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir