Beyin Tümörü

“Maalesef hastanızda beyinde tümör var, onun için yapılacak bir şey yok”. Bu cümleyi duyduğunuzda zaten çaresizlikten kan beyninize sıçrayacak ama aslında korkudan saçlarınız diken diken olmalı…

Tabii böyle bir cümle “Bu ameliyat Ankara’da yapılamıyor veya Türkiye’de yapılamıyor” şeklinde de kulağınıza gelebilir. Bu tip sözleri ulusal veya uluslararası arenadan söz sahibi, saygın bir akademisyenden duyduysanız amenna, ama durum böyle değilse, ikinci, üçüncü hatta sekizinci bir görüş alsanız iyi edersiniz.  Çünkü son zamanlarda gördüğüm o ki; yetenekleri hırslarına dar gelen pek çok meslektaşım, belki de bir ego şişmesinin kurbanı olduklarından, “Ben bu tip hastalarda kesin bir çözüme götüren tedavileri uygulama becerisine sahip değilim, ama hastanızı bilmem kime göstermenizi tavsiye edebilirim.” gibi bir cümleyi bir türlü kuramıyorlar.

Malum şahsiyetin bile hemen her konuda uzman kesildiği göz önüne alındığında, hiçbir meslektaşımı da çok suçlamak istemiyorum ama “BİLMİYORUM” diyebilmek bir meziyettir hatta bilginin ve özgüveninin en iyi göstergesidir.

Zaten yeterli hayat tecrübesine hepiniz sahipsiniz, hiçbirinizden daha akıllı da değilim ama 30 küsur yıllık mesleki deneyimlerime dayanarak diyeceğim şu ki; eğer bir doktor çok yüksek bir perdeden konuşuyorsa, konuşmasında çok fazla “ben” sözcüğü kullanıyorsa, kesin ve genelleyici ifadeleri tercih ediyorsa ve daha da ayıbı kendini övüyorsa;  oradan hemen uzaklaşın!

  • Maalesef hastanız için yapılacak bir şey yok!
  • Yok ya!

 

 

 

2 yorum

  1. Merhaba başağrısı şikayetiyle gittiğim acilde Bt çekildi raporda sağ maksiller sinüse 3cm sol maksiller sinüsde 2cm ve 1 cm çaplı mukus retansiyon kistleri izlenmektedir bilateral bazal ganglion düzlemlerinde genişlemiş perivasküler mesafe ile uyumlu BOS ile eş dansitede milimetrik kistik alanlar dikkati çekmektedir. Yardımcı olurmusunuz tedavi cerrahimidir

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir