En İyi Bel Fıtığı Ameliyatı

3’ü Bir Arada!

Sıfır Risk, Yüzde Yüz Başarı, En Düşük Fiyat.

Sıfır risk, yüzde yüz başarı, en düşük fiyat. Bu üç unsuru bir araya getirebilmek ne kadar hoş olurdu değil mi? Ama unutmamak gerekir ki en iyi bel fıtığı ameliyatı için ilk ikisini bir araya getirebilmek bile yüzyıllar sürdü…

Henüz çok az tıp dalında yüzde yüz başarıdan söz edilebiliyor, iyi biliyoruz. Bunun ise ne kadar güçlü bir bilgi birikimi, deneyim ve kurumsallaşma gerektirdiğini tahmin etmek hiç de zor değil.

Riski sıfırlayabilmek ise teşhisten tedaviye giden tüm süreçte kullanılan yüksek teknolojiye bağlı. Beyin, sinir ve omurilik cerrahisi de teknolojideki en son gelişmelerin günü gününe devreye girdiği bir dal. Bu sayede hastalarımız için riski sıfıra kadar indirebiliyoruz.

Yüksek teknolojinin, özellikle de teknolojiyi ülkemizde geliştirmiyorsak, yüksek bir bedeli olması da kaçınılmaz tabii ki. Tüm vatandaşlarına en ileri teknolojiyi ücretsiz sunmak ne yazık ki dünyadaki hiçbir devletin harcı değil.

Bu durumda hastaya ve cerraha düşen, yukarıdaki başlıkta sözü edilen şeytan üçgeni içinde en uygun noktayı el birliği ile bulmak ki bunun da kolay bir iş olduğu söylenemez…

Laminektomi:

Laminektomi bel fıtığı için en sık olarak yapılan ameliyatın tıbbi adıdır. Bu ameliyat mikroskop büyütmesi altında her şeyi detaylı bir şekilde görerek yapılır. Önce lamina denen kemik parçası tıraşlanıp burada küçük bir kemik pencere açılır. Buradan geçerek disk denen kıkırdak yapının içi boşaltılır, ayrıca bu kıkırdak yapıdan kopan parçalar varsa bunlar da temizlenir. Sinir köküne basan kemik parçalar temizlenir. Daha sonra yapışıklık olmasını önlemek için ortaya çıkan boşluğa hastanın cilt altı yağ dokusundan bir parça konup ameliyat sona erdirilir.

Laparoskopi, Endoskopi:

Bel fıtığı ameliyatları artık endoskopi ya da laparoskopi yöntemi ile de yapılabilmektedir. Bu ameliyatlarda ciltte bir kaç milimetrelik bir kesi yapılır ve ameliyat buradan yerleştirilen ince bir borunun içinden geçirilen çok ince aletlerle yapılır. Soruna neden olan yani fıtıklaşan disk boşaltılır ve diskin kalan kısmı uygun bir enerji miktarı ile küçültülür. Ayrıca kimi zaman sinire basan kemik parçaları da temizlenebilmektedir. Bu ameliyatlar çoğu zaman lokal anestezi ile hastanın beli uyuşturularak, yani hasta uyutulmadan yapıldığı için hasta ameliyatın yapıldığı gün, bir kaç saat sonra yürüyerek evine gidebilmektedir.

Mikrocerrahi:

Mikrocerrahi, ameliyatın mikroskop altında yapılması anlamına gelmektedir. Hocamız Gazi Yaşargil’in geliştirdiği bu yöntemde, ameliyat edilen yerin çok detaylı görülebilmesi sağlanmakta, çok ince uçlu aletler kullanılabilmektedir. Bu sayede çevredeki sağlıklı dokulara zarar verilmemekte, ameliyat çok kısa sürede yapılabilmekte ve hasta ameliyat olduğu gün ayağa kaldırılabilmekte ve ameliyat olduğu günü takip eden sabah evine gönderilebilmektedir. Ameliyat sonrası ağrılar da çok az düzeyde olduğu için, kişi aktif yaşamına hemen dönebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir