Bel Fıtığı Başlangıcı

Bel fıtığı başlangıcı, tıbbi adıyla disk protrüzyonu ya da black disk ya da asteriks işareti denen bulgudur. Yani omurgalar arasında bir amortisör görevi görüp yaylanmaya ve hareketlere izin veren disk adındaki kıkırdak yapı elastik özelliğini yitirmiş ve bombeleşmiş demektir. Bu durumda kişinin bel ağrısı ön plandadır, bacak ağrısı çok değildir. Tedavide fizik tedavi ve benzeri ilaç tedavileri işe yaramazsa, halk arasında kapalı ameliyat veya lazer tedavisi diye bilinen nükleoplasti, anüloplasti, endoskopik diskektomi gibi cerrahi yöntemlere başvurulur. Amaç hastanın ağrısını gidermek, hemen tekrar normal yaşamına dönmesini sağlamak ve diskin daha da bozulup fıtık halini almasını önlemektir.

Zararın Neresinden Dönülse Kar.

 

 

Dar Kanal Nedir?

Dar kanal, bel kemiğinin ortasındaki, içinden bacaklara giden sinirlerin geçtiği kanalın daralması demektir. Bazı insanlarda bu kanal doğuştan diğerlerine göre daha dardır. Bu insanlar yaşlandıklarında, bel kemikleri arasındaki eklemlerin kireçlenmesi, söz konusu kanalı daha da darlaştırabilir. Kanal daralması olan hastalar, kısa bir mesafe bile yürüdüklerinde bacaklarının baldır bölgesinde şiddetli ağrılar, bacakların diz altındaki kısmında uyuşmalar hisseder ve giderek adım atamaz hale gelirler.

Bu hastaların yakınmalarını düzeltmek için, kanal darlığının kapalı veya açık bir ameliyatla genişletilmesinden başka bir çare yoktur. Ancak iyi tarafı, bu ameliyatlardaki başarı şansının yüksek olmasıdır. Yani tüm bu hastalar ameliyatla yakınmalarından kurtarılabilirler.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir