BEL FITIĞI

Dondurma sağlığımız için yararlı mı?

Lomber disk hernisi, bel fıtığının doktorlar arasında kullanılan adıdır. Bulging disc ise aynı hastalığın İngilizcesidir. Burada kastedilen, omurgalar arasında yer alan ve omurga kemiklerinin hareket etmesine ve üzerlerine binen vücut ağırlığını taşımalarına yardımcı olan, disk adındaki kıkırdak benzeri yapının özelliğini kaybetmesi, fıtıklaşması ve hemen yanından geçip bacağa giden siniri sıkıştırmasıdır. Tedavisi ise en basitçe söylersek, sinirin üstündeki bu basıncın kaldırılması veya en azından hafifletilmesidir.

Bel ağrısı için yapılan ameliyatlarda hastanın beline dondurma uygulanabiliyor. Tabii burada sözünü edeceğim, yaz aylarının sütlü ve meyveli keyfi değil… Omurgada yapılan dondurma ameliyatları, tıbbi adıyla “füzyon” ameliyatları. Aslında insan vücudundaki en hareketli organımız olan omurganın bu hareketliliği, yaşlanmaya veya kötü kullanılmaya bağlı olarak azaldığında, ağrılı günler başlıyor. Alternatif tıp uygulamaları ve fizik tedavi şanslarını da kullanıp bir fayda bulamadıktan sonra ise yolumuz cerrahlara düşüyor. Onlar da ağrımızı dindirmek için omurgamızın ağrı yapan kısmını tamamen hareketsiz hale getiriyor, yani füzyon ameliyatları yapıyorlar.

Ancak unutmamak gerekir ki, bu hastalıklar/ ağrılar binlerce yıldır var ama cerrahlar dünya sahnesinde ortaya çıkalı daha yüz yıl bile olmadı… Evrensel bilgeliğin tezahür ettiği en mükemmel tablolardan biri olan insan vücudu tabii ki bu ağrıları çaresiz bırakmıyordu. Hep duyduğumuz, çok bilinen ismiyle omurga kireçlenmesi denen durum işte tam da bu noktada karşımıza çıkıyor. Omurga tabiri caizse kireç bağlayarak hareketliliğini azaltmaya çalışıyor… Cerrahların ise yüzyıldır yapmaya çalıştığı şey, işte bu kireçlenmenin bir taklidinden ibaret. Oysa uzayı fethetmeye kalkışan insan aklının bulabildiği çare bundan, basit bir taklitten ibaret olmasa gerek….

Tabii ki artık mükemmel bir çözüm var: “Hareket Koruyucu Omurga Cerrahisi”… Bu yeni teknik, daha doğrusu teknikler sayesinde hem omurga kaynaklı ağrıları dindirmek, hem de omurganın hareketliliğini korumak artık mümkün. Yani ağrılar yüzünden yapamadığınız sporlardan, ameliyat olup ta ağrılarınız geçtiğinde bu sefer belinizdeki/boynunuzdaki katılık yüzünden mahrum kalmayacaksınız.Teknik olarak biraz daha zor, yani öyle karşınıza çıkan her cerrahın yapabileceği ameliyatlar değiller; üstelik biraz daha masraflılar ama sonuçta her şey sağlık için değil mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir