BEL AĞRISI

Başın öne eğilmesin!

Bir iletişim hocam, aslında en önemli olan şeyin insanın duruşu olduğunu söylemişti. İnsan yaşamı son yüz yılda neredeyse iki katına çıktı; güzel bir şey uzun yaşamak, ama tabii insanca yaşanacaksa… İnsanın başını dik tutmasını sağlayan organı da omurgası tabii ki.

Yılların yorgunluğu omuzlarımıza çöktükçe, sırtımızın kamburlaşması, bel ağrısı çekmek hatta bel fıtığı (low back pain, backpain, lomber ağrı da denebilir) olmak kaçınılmaz bir kader. Tabii ki yaşlanacağız, ama ihtiyarlamayacağız. Başımız dik, gözlerimiz ileride, kırmızı boyun atkımız rüzgarda yürüyeceğiz… Peki ama bu yürüyüşte yanı başımızda kimler olmalı? Tabii ki doktorlar, özellikle de omurga cerrahları. Hep aynı tahta masanın başından size “Belinizin kemikleri birbirine girmiş, sizin için tıbbın yapabileceği bir şey yok!” diyenler, “Bazı ameliyatlar yapılabilir ama bunlar çok riskli ” diyenler çıkacaktır… Boş verin onları.

Unutmayın ki el elden üstündür. Tabii ki sizin omurganızı eski haline getirebilecek, başınızı tekrar dik tutmanızı sağlayabilecek bir cerrah orada bir yerde sizi bekliyordur… Ayrıca her riski sıfırlayabilmenin de çeşitli yolları var. Kuyruklu yıldızlara gemi indiren çağdaş teknoloji sizin riskinizi mi halledemeyecek! Yeter ki doğru insanlara ulaşmayı bilin…

 

Bel Ağrısı Olanlar Nelere Dikkat Etmeli ?

Bir beyin cerrahı olarak size yapabileceğim bir takım öneriler var, bunlar sizi cerrahi seçeneğinden uzak tutabilir: Oturduğunuz veya çömeldiğiniz bir yerden ayağa kalkarken, bir ayak diğer ayağın önünde olacak şekilde; ellerinizle bacaklardan destek alarak diz bölgesinden vücudu yukarıya doğru ittirin, bu esnada ise sırtın dik pozisyonda olduğuna dikkat edin. Yerden hafif bir cismi bile kaldırırken mutlaka dizlerinizi kırarak çömelip kalkın. Yani daima dizlerinizden kuvvet alarak doğrulun; bel kısmından eğilmeyin. Tabii bu sırada ani hareketler yapmayın ve daima omuzlarınızla kalçalarınızı birbirine paralel durumda tutun.

Sandalye veya koltukta otururken, yayılmadan dik bir pozisyonda oturmaya çalışın. Dik oturmayı kasları kuvvetlendirici bir egzersiz gibi düşünmek daha doğru oturma alışkanlığının kazanılmasına yardım edebilir. Bir kez ağrınız kaybolduktan sonra dik oturmak şikayetlerinizin tekrar başlamasının çoğunlukla önüne geçer. Otururken zaman zaman pozisyon değiştirmek ve mümkünse her saatte bir 5 dakika mola vermek; yani ayağa kalkmak veya uzanmak gerekir. Yüksek sandalyelerde veya benzeri yerlerde oturmak bele binen yükü arttırdığından bundan kaçının. Oturduğunuzda dizlerinizdeki açının 90 derece olması; ayrıca kulaklar, omuzlar ve basenlerin aynı hizada olması gerekir. Bel boşluğunuza onun içe doğru olan doğal kavisini artıracak şekilde bir yastıkçık koymanız ve kalçanızı diz seviyesinin biraz daha yukarısında tutmanız uygun olur.

Bir eşyayı alırken ona doğru uzanmayın, yanına iyice yaklaşın ve öyle alın. Yine bir eşyayı taşırken, onu gövdenize yakın tutun. Özellikle yukarıya doğru uzanıp bir eşyayı almaktan kesinlikle kaçının. Bir eşyanın yerini değiştirmek gerekiyorsa asla onu çekmeyin, sadece iterek kuvvet uygulayın.

Ayakta dururken veya yürürken ise kafanızı geriye atıp çenenizi kaldırın; kulaklar omuzlar ve basenleriniz aynı hizada ve ayaklarınızla dengeli pozisyonda olsun. Uzun süre ayakta durmanızı gereken durumlarda, yaklaşık 20 cm yüksekliğinde bir cismin üzerine bir ayağınızı koyun ve belli zaman aralıklarıyla da ayağınızı değiştirin. Hele ayakta iken yerdeki bir cismi hareket ettirerek çalışıyorsanız (elektrikli süpürge kullanmak, paspas yapmak, tarla/bahçede çalışmak gibi), mutlaka uzun saplı aletler kullanın ve öne doğru eğilmeden belinizi dik bir pozisyonda tutmaya gayret edin.

Her gün en az 15 dakika düz yolda ve açık havada yürüyün. Zamanla yürüme mesafesini arttırmaya çalışın ancak bel ve bacak ağrılarınız da artarsa yürümeye ara verin. Doktorunuza danışmadan bel korsesi kullanmayın. Özellikle çelik bantlı korseler üç aydan sonra bel ve karın adalelerini zayıflatarak zararlı olmaktadırlar.

Sigara içenlerin vücudundaki tüm hücreler yeterli oksijen alamaz. Omur kemikleri arasındaki diskler de oksijensiz ortamda daha kolay zarar görür ve zamanla kendilerini tamir etme yeteneklerini kaybederler. Böylece, bel fıtığı gelişme risk artar. Bu nedenle sigara içmeyin, içiyorsanız da bırakın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir