Unutkanlık

Anahtarlarımızı, gözlüğümüzü nereye koyduğumuzu unutuyor olabiliriz. Kimi zaman karşılaştığımız bir arkadaşımızın adını unutmaktan veya telefonda duyduğumuz bir sesin kim olduğunu çıkaramamaktan utanç duyabiliriz. Cüzdanımızı veya telefonumuzu evde unutup sokağa çıkmak can sıkıcı sonuçlara yol açabilir. Başkaları böyle şeyleri unutmuyorken, bu duruma düşmek canımızı çok sıkabilir. Aslında unutkanlık günümüz dünyasında genç, yaşlı fark etmeksiniz hemen herkesin başındaki bir dert. Gündelik gerilimlerin, sıkıntıların insanı unutkanlığa ittiğini hatırlatmak isterim. Belki bu gerilimlerden kurtulmak her zaman mümkün olmaz ama iyi bir beslenme düzeni ve iyi bir uyku düzeni ile böylesi durumları atlatmak mümkün.

Ancak ileri derece bir unutkanlık durumunda, yani unutkanlığınız yaşam kalitenizi düşürmeye başladıysa o zaman bir uzman doktora gitme zamanınız gelmiş demektir. Bu uzman nörolog, beyin cerrahı, psikiatrist (ruh doktoru), geriatrist (yaşlılık bilimi doktoru) yani bu saydıklarımızın herhangi biri olabilir. Size yapılacak bir takım testlerle unutkanlığınızın derecesi ölçülecek ve altında önemli bir hastalık yatıp yatmadığı ve daha da önemlisi, bunun ilerleyip ilerlemeyeceği ortaya çıkacaktır. Ancak bu şekilde seçilebilecek bir takım tedavilerle ve önlemlerle unutkanlığınızın düzeltilmesi mümkün olabilir.

4 comments

  1. Merhaba yaşım 27 unutkanliktan dolayi hic bir iste basarili olamiyorum ve hep stres oluyo yasam kalitem sifir lutfen bi yardimci olun

    Reply

Soru veya Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir