ALZHEİMER

hiptalamus
Cerrahi yöntemi bulup ta bunamayın!

Üç gün önce 58 yaşındaki bir kadını ameliyat ettik. Bize geldiğinde pek çok şeyi hatırlayamıyor, desteksiz yürüyemiyor ve çişini tutamıyordu. Onun bunama hastası olduğunu düşünen yakınları bize getirdiler. Ancak bulguları Alzheimer hastalığı ile uyumlu değildi. Şimdi, yani yaptığımız ameliyattan sonra, tamamen eski haline döndü. Gözünün önünden bir perde kalkmış gibi mutlu olan bir hastanın ve onu sevenlerin sevincini tarif etmeme imkan yok!

Oysa şimdiye kadar bilinen tüm tedavi yöntemlerinde, ilaçlarla sadece bunamanın ilerleme hızı yavaşlatılabiliyordu. Ne yazık ki bu şekilde hastanın aklını tamamen kaybetmesi önlenemiyor.
Oysa artık bunamaya başlamış her yedi hastanın en az birinde erken cerrahi girişim ile bunama bulgularını tamamen tedavi etmek mümkün. Böylece hastanın eski haline dönmesi sağlanabiliyor.
Maalesef hem hekimlerin bilgi eksikliği hem de yakınlarının yanlış yönlendirilmesi nedeniyle ülkemizde her yıl 30.000 hasta bu şansını kullanamıyor…

2 yorum

  1. Annem 2003 te iki beyin ameliyatı oldu solda kısmi felç kaldı tümör kötü huyluydu kanseri yendik felci aşamadık skolyozu oluştu omurilikte s şeklinde ve son 6 aydır alzheimer a benzer değişiklikler var Bursa dayız burda herhangi bi şubeniz var mıdır

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir