Alzheimer Tedavisi

Tabii bunamanın ilaçla tedavisi derken, bunamanın tedavi edilebildiğini söylemek istemiyorum. Ne yazık ki günümüzde bunamayı tam anlamıyla tedavi edecek, yani hastanın zihinsel yetilerini tam olarak eski normal haline getirecek bir tedavi yok. Yani, bunama ilaçla iyileştirilebilen bir hastalık değildir. Tedavi ile hedeflenen, hastanın hayat kalitesini mümkün olduğunca yükseltmektir. Yakınmalar zamanla değişiklik gösterdiğinden, doktorlar yeni problemler ortaya çıktıkça tedaviyi buna göre yeniden düzenlerler. Önerilen ilaçlar hastalığı durdurmaz; fakat yakınmaların ilerleme hızını birkaç ay, hatta yıl yavaşlatabilir ve hastaların yaşam kalitesini düzeltebilir.

Bunama hastalarında yıllardır kullanmakta olduğumuz, beyindeki “haberci” adını verdiğimiz kimyasal maddeleri arttıran pek çok ilaç var tabii ki… Bunları asetil kolin eksikliğini düzenlenmeye çalışanlar (donepezil, rivastigmin, galantamin) ve antiglutamaterjik ajanlar (memantin) olarak sınıflandırıyoruz. Bu iki grup ilaç, bulguları farklı yollarla düzeltmeye çalışarak hastaya yardımcı olabilmektedir. Söz konusu ilaçları kullanan hastaların ancak yarısında bellek ve düşünme problemleri azalmaktadır. Yoksa hastalığın altında yatan nedenlerin tedavi edilmesi söz konusu değildir.

Ayrıca bunamaya eşlik eden ruhsal sorunları (mesela depresyon tedavisi için antidepresanlar) veya hareket bozukluklarını düzeltmeye (mesela Parkinson ilaçları), hormon seviyesini düzenlemeye; yani hastanın yaşam kalitesini artırmaya yönelik bir takım ilaçlar da var. Ancak tüm bu ilaçların yaşlılarda göze çarpan yan etkileri de olabilir ve hangi ilacın kimde daha çok işe yarayacağını söylemek güçtür. Bu yüzden doktorlar hastalarıyla birlikte, hangi ilacın iyi geldiğini seçmelidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir