Komplikasyon

Komplikasyon, bir ameliyatta işlerin ters gitmesi demek. Ama cerrahın bir hata yapmış olması demek değil. Ya da bir aletin arıza yapmış olması demek değil. Ameliyathane koşullarının yetersiz olması ile de bir ilgisi yok. Ameliyatın doğası gereği, yani aslında çok zor bir iş olmasına bağlı olarak içerdiği risk demek. Yani komplikasyonun belirli oranlarda ortaya çıkması önlenebilecek bir şey değil. Bu konuda asıl olan, komplikasyon oluşma riskini düşürebilmek için gerekli önlemleri almak.

Önemli olan cerrahınızın bilgisi ve deneyimiyle bir komplikasyon ile karşılaştığında bunu nasıl aşabileceğini, nasıl bir çare bulup düzeltebileceğini bilmesi. Ve tabii hem cerrahınızın ve hem de ekibinin söz konusu durumu düzeltebilmek için elinden geleni ardına koymaması.

Yoksa ameliyatı her cerrah yapar; bazı cerrahları ön plana çıkaran ise işler yolunda gitmediği zaman durumu toparlayabilme yeteneği. O yüzden değil mi ki, kendinize bir cerrah seçerken, her türlü bilgi kaynağına başvuruyor, tanıdık tanımadık herkesin fikrini soruyorsunuz. Sonuçta cerrahınızın tecrübeli birisi olmasını istiyorsunuz.

Soru veya Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir